Plex Connect - en to fr translation catalogue (152 entries)

en: ATV firmware version 5.1 or higher required. Please think about updating.
fr: Une version du Firmware 5.1 ou supérieure de votre ATV est requise. Pensez à mettre à jour.

en: Actor View
fr: Vue des acteurs

en: Actors
fr: Acteurs

en: All Movies
fr: Tous les films

en: All Photos
fr: Toutes les photos

en: All Shows
fr: Toutes les séries TV

en: All Videos
fr: Toutes les vidéos

en: Aperture
fr: Ouverture

en: Appearance
fr: Aspect

en: Artists
fr: Artistes

en: Audio Boost %
fr: Audio boost %

en: Audio Playlist
fr: Liste audio

en: Audio Track
fr: Piste audio

en: Audio/Subs
fr: Audio/Sous-titres

en: Authors
fr: Auteurs

en: By Collection
fr: Par collection

en: By Content Rating
fr: Par classification du contenu

en: By Country
fr: Par pays

en: By First Letter
fr: Par première lettre

en: By Folder
fr: Par dossier

en: By Rating
fr: Par classement

en: By Resolution
fr: Par résolution

en: By Year
fr: Par année

en: Camera Make
fr: Fabricant de la caméra

en: Camera Model
fr: Modèle de la caméra

en: Change All Posters
fr: Changer toutes les vignettes

en: Change Fanart
fr: Changer le fanart

en: Change Poster
fr: Changer l'affiche

en: Channel Search
fr: Recherche des canaux

en: Channels
fr: Chaines

en: Clock Position
fr: Position de l'horloge

en: Decade
fr: 10 ans

en: Decades
fr: Décennies

en: Details
fr: Détails

en: Director
fr: Réalisateur

en: Directors
fr: Réalisateurs

en: Discover
fr: Découvrir

en: Duration Format
fr: Format de durée

en: Enter the MyPlex password for {0}.
fr: Entrer le mot de passe MyPlex pour {0}.

en: Enter the PlexHome user pin for {0}.
fr: Entrer le code PIN de l'utilisateur {0}

en: Extras
fr: Suppléments

en: Failed
fr: Échec

en: Fanart Lower Blur
fr: Fanant (faible définition)

en: Flatten Season
fr: Mise a plat de la saison

en: General Appearance
fr: Aspect général

en: Home Video Navigation Bar
fr: Baree de navigation des vidéos personnels

en: Home Video Options
fr: Options des vidéos personnelles

en: Home Video View
fr: Vue des vidéos personnelles

en: Home Videos
fr: Toutes les vidéos

en: Homepage
fr: Accueil

en: Length
fr: Longueur

en: Lens
fr: Objectif

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Main Navigation Bar
fr: Barre de navigation générale

en: Mark as Unwatched
fr: Marquer comme non vue

en: Mark as Watched
fr: Marquer comme vu

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: More
fr: Plus

en: More...
fr: Plus...

en: Movie Navigation Bar
fr: Barre de navigation du film

en: Movie Options
fr: Options du film

en: Movie View
fr: Vue Films

en: Movies
fr: Films

en: Music
fr: Musique

en: Music Navigation Bar
fr: Barre de navigation musicale

en: Music Options
fr: Options pour la musique

en: Music View
fr: Voir la musique

en: MyPlex Password
fr: Mot de passe MyPlex

en: MyPlex Sign In
fr: Ouvrir une session MyPlex

en: MyPlex Sign Out
fr: Fermer une session MyPlex

en: MyPlex Username
fr: Nom d'utilisateur MyPlex

en: No Plex Channels Available
fr: Aucun canal Plex disponible

en: No Plex Library Sections Available
fr: Aucune section disponible dans la bibliothèque Plex

en: No Plex Playlists Available
fr: Pas de liste Plex disponible

en: No Seasons
fr: Aucune saison

en: No Unwatched Shows
fr: Aucune série TV non vue

en: No Unwatched Shows.
fr: Aucune série TV non vue.

en: No episodes
fr: Aucun épisode

en: None
fr: Aucun(e)

en: Now Playing
fr: Ecoute en cours

en: Off
fr: Fermé

en: On Deck
fr: En cours

en: Overscan Adjust
fr: Réglage du balayage

en: PIL/Pillow not installed
fr: PIL/Pillow non installé

en: Photo Transcoder Action
fr: Action du transcodeur Photo

en: Play
fr: Lecture

en: Playlists
fr: Liste d'écoute

en: Plex Channels
fr: Chaines Plex

en: Plex Home Users
fr: Utilisateurs Plex Home

en: Plex Library
fr: Bibliothèque Plex

en: Plex Media Server: No Items Available
fr: Plex Media Server : Aucun élément disponible

en: Plex Media Server: No Tracks Available
fr: Plex Media Server: pas de pistes disponibles

en: Plex Playlists
fr: Listes Plex

en: PlexHome User PIN
fr: PIN utilisateur Plex Home

en: Poster Titles
fr: Titres des affiches

en: Producers
fr: Producteurs

en: Recently Added
fr: Récemment ajoutés

en: Recently Aired
fr: Récemment diffusés

en: Recently Released
fr: Récemment sortis

en: Recently Viewed
fr: Récemment vus

en: Recently Viewed Episodes
fr: Episodes récemment vus

en: Recently Viewed Shows
fr: Séries vues récemment

en: Refresh
fr: Rafraichir

en: Related Movies
fr: Films équivalents

en: Remote Bitrate
fr: Débit distant

en: Search
fr: Rechercher

en: Season View
fr: Vue Saison

en: Select Fanart
fr: Choisir le fanart

en: Select Poster
fr: Sélectionner l'affiche

en: Select Posters
fr: Sélectionner les affiches

en: Select Tracks
fr: Choisir les pistes

en: Settings
fr: Paramètres

en: Shared Libraries
fr: Bibliothèques partagées

en: Show Clock
fr: Afficher l'horloge

en: Show End Time
fr: Afficher l'heure de fin

en: Show Photos
fr: Afficher les photos

en: Show Unwatched Count
fr: Afficher le nombre de non vus

en: Shows
fr: Séries

en: Shuffle
fr: Ordre aléatoire

en: Shutter Speed
fr: Vitesse d'obturation

en: Sign Out
fr: Déconnection

en: SlideShow
fr: Diaporama

en: Subs
fr: Sous-titres

en: Subtitle Renderer
fr: Aspect du sous-titre

en: Subtitle Size %
fr: Taille des sous-titres %

en: Subtitle Track
fr: Piste de sous-titre

en: Switch Home User
fr: Changer d'utilisateur

en: Synopsis hidden.
fr: Cacher le synopsis

en: TV Show Navigation Bar
fr: Barre de navigation des séries TV

en: TV Show Options
fr: Options des séries TV

en: TV Show View
fr: Vue Séries

en: TV Shows
fr: Séries TV

en: TheMovieDB: No Trailer Info available
fr: TheMovieDB : Pas de Bande-annonce disponible

en: Time Format
fr: Format de l'heure

en: To sign in to MyPlex, enter your Email address, username or Plex forum username.
fr: Pour se connecter à MyPlex, entrer votre adresse de courriel, nom d'utilisateur ou le nom d'usager du site Plex forum.

en: Trailer
fr: Bande-annonce

en: Transcoder
fr: Transcodeur

en: Transcoder Action
fr: Action du transcodeur

en: Transcoder Quality
fr: Qualité du transcodage

en: Unwatched
fr: Non vu

en: Unwatched Synopsis
fr: Synopsis non vu

en: Video
fr: Vidéo

en: Video Player OSD
fr: Menu du lecteur vidéo

en: Video Playlist
fr: Liste de vidéo

en: Video Playlist: No Items Available
fr: Liste Vidéo: aucun élément disponible

en: View Show
fr: Voir l'émission

en: Writers
fr: Scénaristes

en: Year
fr: Année

en: refreshing
fr: Mise à jour en cours

en: remote
fr: Distant

en: {0:d}hr {1:d}min
fr: {0:d}h {1:d}min

en: {0} unwatched
fr: {0} non vus
